Tradicionálne PDF Vytlačiť E-mail
Užívateľské hodnotenie: / 0
NajhoršíNajlepší 
Piatok, 10 Október 2008 13:34

 

Šarkaniáda

V jesennom období si deti v priebehu celého týždňa v rámci výtvarnej a pracovnej výchovy zhotovujú šarkanov. Kreslia, maľujú, vystrihujú. V záverečnej etape si vyskúšame, či nám aj vzlietnu. Miesta na pokusy je v našom okolí dosť a dosť. Šarkanov tiež. Občas si zasúťažíme aj medzi triedami.

 

Rozlúčka so školskou záhradouzáhrada

K areálu materskej školy patrí aj pekná veľká záhrada, v ktorej sa deti hrajú skoro celý rok.
Na konci jesene, keď už nemôžeme využívať pieskoviská, šúchačky, preliezky ani hojdačky a aj stromy a kríky sa pripravujú na svoj odpočinok, lúčime sa so záhradou formou ekohier, súťažných vedomostných hier. Dokonca zakopávame "poklad" (v ponožke, alebo v papierovom sáčku zakopávame ohryzok, papier, plechovice a ďalšie veci), ktorý na jar vykopeme a zistíme, čo sa v prírode rozložilo a čo nie. Takto si uvedomujeme prečo niektoré veci nepatria do prírody, ale do odpadkového koša.

 

Mikuláš v MŠ

Každý rok v decembri sa tešíme na Mikuláša, ktorý si vždy nájde cestu aj do našej materskej školy. Ešte sa nestalo že by bol zablúdil. Privítame ho vždy pekným programom a on nám zase na oplátku ponechá v škôlke celý batoh darčekov (veď kam by s ním aj ďalej chodil, keď je taký velikánsky a ťažký). Niektoré sú na zjedenie a niektoré aj na hranie.

 

Lucia-priadky

Aké to bolo keď bola stará mama malá...? Hoci to znie neuveriteľne, ale aj ona bola dievčatkom.
Spolu s deťmi sa na chvíľku vraciame do minulosti, do detstva našich starých mám a pripomíname si ľudové zvyky a tradície. Kedy a prečo sa páralo perie, aké nezbedy sa robili na Luciu a ako sa kedysi deti zabávali - aké piesne a hry vtedy zaujímali mládež.

 

Vianočná besiedka v ZŠ

Pred Vianocami nezabúdame ani na našich veľkých kamarátov v základnej škole, kam nás pravidelne pozývajú na vianočné besiedky, ktoré pre nás majú pripravené veľký žiaci 1-5 triedy. Okrem pekného programu majú pre nás pripravené aj sladké darčeky.

 

Pečenie vianočného pečiva

Aké by to boli Vianoce, keby sme nemali napečené domáce medovníky a iné koláčiky??????
Aj my v každej triede pečieme. Dokonca aj tí najmenší dvojroční nechcú byť zahanbení. V predvianočnom období sa každá trieda zmení na "pekáreň" a všetci svorne s pani učiteľkami miesime, vaľkáme, vykrajujeme a pokladáme na velikánsky plech, pretože nás je veľa, veľa. Vianočné pečivo, ktoré tety kuchárky upečú dozdobíme a zjeme. Mňam. Občas ponúkneme aj rodičov. To preto, aby vedeli, že majú šikovných pekárov. Ktovie, možno nám potom dovolia piecť aj doma.

 

Vianočné besiedky pre rodičov v triedach MŠ

Máme už tradíciu, že každá trieda si pripraví vianočnú besiedku pre rodičov, starých rodičov aj súrodencov. Okrem pekného kultúrneho programu v ktorom nechýbajú pesničky, básničky, scénky, tančeky, ponúkame hosťom aj vlastnoručne napečené koláčiky. Staršie deti si pripravia aj darčeky napr. vianočné ikebany.

 

Fašiangový týždeň

Aj v materskej škole prebiehajú fašiangy tak, ako sa patrí. Pripravujeme sa na ne naozaj veľmi "zodpovedne". Celý týždeň vopred zdobíme triedy, pripravujeme fašiangové masky, škrabošky a pečieme koláčiky.
Na konci týždňa sa spoločne zídeme v triede. Tu všetci spoločne prežívame pravú fašiangovú zábavu. Po krátkej improvizovanej scénke, kde nám v krojoch oblečené pani učiteľky aj deti priblížia ďalšie ľudové zvyky počas fašiangov, si spoločne zaspievame a zatancujeme.

 

Noc bez mamy

Spinkať v materskej škole celú noc a to ešte bez mamičky a otecka len s kamarátmi je veľká odvaha, ale aj veľmi pekný zážitok. Najstaršie deti takto trávia vianočnú, alebo fašiangovú noc. Po spoločnom programe plnom zábavy a súťažných hier, sa zasadne spoločne k slávnostne prestretému stolu k spoločnej hostinke. Potom nasleduje umývanie. V pyžamku, s obľúbenou hračkou si každý vypočuje rozprávku. Po jej skončení ideme do postieľok. Všetko je ako doma. Iba bozk a pohladenie na dobrú noc dá pani učiteľka.

 

Karneval

Zábavy nikdy nie je dosť. Kto z nás sa nerád prezlieka za princeznú, piráta, strašidlo? Hurá zábava začína.

 

Valentínsky deň

Aj keď veľkí hovoria, že je to deň zaľúbených, my vieme svoje. V tento deň prinášame darček najlepšiemu kamarátovi a vzájomne sa obdarúvame.

 

 

Posledná zmena ( Pondelok, 20 Október 2008 14:12 )